У Миколаївській області пройшла серія тренінгів-семінарів для колишніх засуджених громадян, що брали участь в проекті, спрямованому на надання допомоги людям, які повернулися з місць позбавлення волі, в їх адаптації в соціумі, захисту прав і прагненні бути корисними в зміненому суспільстві. Проект мав вельми незвичайну назву «Демократизація шляхом мобілізації» і реалізовувався Миколаївським благодійним фондом «Юнітус» в 2019-2020 рр.
Потрапляючи за ґрати за рішенням суду, правопорушник позбавляється волі і роками живе за особливими тюремними правилами місць позбавлення волі. А виходячи після закінчення терміну за межі виправної установи часто виявляється психологічно непідготовленим до нових умов життя.
За статистикою в Україні щороку звільняються з місць позбавлення волі приблизно 50 тис. Чоловік. 80% з них не мають паспортів, 60% — місця проживання, 55% втратили зв’язку зі своїми сім’ями, 80% мають проблеми зі здоров’ям (туберкульоз, вірусні гепатити, ВІЛ). Тільки в 2018 році на території Миколаївської області перебувало понад 20 тисяч колишніх в’язнів. Чи не менше їх було і в 2019.
Більшість людей, що виходять на свободу, вирішують для себе більше ніколи не пов’язувати себе з кримінальним минулим, щоб не потрапити до в’язниці знову. Однак на волі ці люди стикаються з безліччю проблем, неможливість вирішити які найчастіше знову призводить до скоєння злочину і відправці в «табору». Поряд з проблемою влаштуватися на нормально оплачувану роботу, щоб мати гроші на прожиття, у такої людини часто немає елементарного — житла і навіть паспорта. Хтось скаже жорстко — так йому і треба. Але цей хтось може стати черговою жертвою іншої жорсткості — того, кому вже втрачати нічого, і він просто готовий заради елементарного виживання — вкрасти, побити, вбити. Так що, коли мова йде про соціальний захист, дотримання прав таких людей — це не тільки про гуманність, а й про безпеку суспільства, в якому ми всі живемо.
На згаданих вище семінарах-тренінгах зачіпалася тематика основ законодавства України, міжнародного законодавства щодо захисту прав людини. Учасників навчали інструментів взаємодії та впливу на представників державних органів влади. Крім того, ті, яких навчають отримали навички пошуку і використання інформації, підготовки презентацій. Інтерес викликали і теми про взаємодію з правоохоронними органами, «складання алгоритму допомоги в конкретній життєвій ситуації».
Тренерами на цих заходах виступили директор НМБФ «Юнітус» Сергій Ваненков і юрист, адвокат Ігор Скалько.
На жаль, через карантин деякі заходи провести не вдалося. Однак з навчених колишніх засуджених сформована дієва команда законослухняних активістів, готових допомагати колегам по нещастю в минулому знаннями, перш за все, в юридичній сфері.