З вересня 2019 року в м. Миколаєві розпочато реалізацію проекту Всеукраїнської благодійної організації «Ініціатива заради життя» «Сприяння демократичним реформам в Україні: медіація як спосіб забезпечення права у відновлювальному правосудді». Проект підтримано Фондом сприяння демократії Посольства США в Україні.
В межах проекту діяльність організації буде направлено на сприяння впровадженню в Миколаєві моделі відновлювального правосуддя, а саме, програм примирення (медіації) між потерпілим та неповнолітнім правопорушником.
Одним із способів демократизації суспільства є впровадження відновних практик у правосудді, які спрямовані, в першу чергу, на відновлення справедливості та виправлення шкоди, спричиненої злочином. Програми відновного правосуддя можуть стати корисними як для потерпілого, так і для правопорушника. Так, потерпілим особам участь у програмі дає можливість самим визначити, на скільки серйозно було порушено їхні інтереси. Для осіб, які спричинили шкоду, участь у програмі надасть можливість взяти на себе відповідальність,щиро розкаятися у скоєному злочині тавиправити ситуацію.
Програми відновного правосуддя базуються на вірі в те, що люди можуть змінювати свою поведінку на краще, здатні усвідомлювати свої дії та мають право бути включеними у суспільство за умови безпосередньої участі у відшкодуванні збитків, спричинених злочином. Це забезпечить правову допомогу та захист, попереджатиме рецидиви у скоєнні злочинів, формуватиме правову свідомість та законослухняність, що особливо важливо у випадках правопорушень за участю неповнолітніх та молоді.
В межах проекту планується:
— підготувати медіаторів із числа адвокатів та спеціалістів соціальної сфери, які в подальшому надаватимуть послуги медіації у справах за участю неповнолітніх;
— створити підґрунтя для запровадження програм відновного правосуддя (медіації) в Миколаєві, а саме, підтримувати простір взаємодії органів слідства, прокуратури, суду, інших дотичних установ та організацій, проводити заходи, спрямовані на розвиток та відновного правосуддя, обговорення існуючої нормативної бази, методичних розробок, визначення місцевих особливостей, сильних сторін та ризиків впровадження, досвіду реалізації попередніх проектів тощо;
— провести інформаційну кампанію щодо можливостей відновного правосуддя для населення, а саме, для старшокласників, учнів ліцеїв та коледжів, їх батьків та вчителів.
Партнерами в реалізації проекту є :
Регіональне Представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Миколаївській області
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Головне територіальне управління юстиції в Миколаївській області
Миколаївські міські прокуратури № 1,2
Філія ДУ «Служба пробації» в Миколаївській області
Управління освіти Миколаївської міської ради
Служба у справах дітей Миколаївської міської ради
Сектор ювенальної пробації м. Миколаїв
Інститут Миру і Порозуміння
Одеська обласна група медіації
Ініціативна група «Відкрите і справедливе суспільство»
Контакти:
Керівник проекту – Клопова Лариса Федорівна, 096 379 67 20; 063 930 44 31
larysaklopova16@gmail.com