26 червня 2020р. в межах проекту Сприяння демократичним реформам в Україні: медіація, як спосіб забезпечення права у відновному правосудді», який впроваджується ВБО «Ініціатива заради життя» та реалізується за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, відбулося інформаційне просвітницьке заняття для членів громадського формування «Сокіл», начальників опорних пунктів м Миколаєва.
Заняття проведено з теми: «Медіація як інструмент відновного правосуддя у забезпеченні прав дитини». В заході взяли участь 8 осіб, до повноважень яких входить керівництво опорними пунктами м. Миколаєва, які, співпрацюючи з патрульною поліцією, сприяють забезпеченню безпеки в мікрорайонах міста. Зважаючи на обмеження, пов’язані із карантинним режимом, заняття проводяться із групою, чисельність якої не має перевищувати 10 осіб.
Мета заходу: поінформувати аудиторію, осіб, які працюють з населенням міста та правоохоронними органами, про можливість застосування медіації, як інструменту примирення у конфліктах будь-якого напрямку, особливо пов’язаних із правопорушеннями, які скоюють неповнолітні.
Надати основні поняття про зміст відновного правосуддя стосовно неповнолітніх правопорушників; розкрити інструмент медіації в системі альтернативного вирішення спорів та правових конфліктів
Учасники заняття ознайомилися з альтернативними способами вирішення конфліктів, з принципами та цінностями відновного підходу, який закладено в основу відновного правосуддя.
На наступному етапі учасники обговорили ідеї відновного правосуддя, як одного із підходів до вирішення конфліктів у публічно-правовій та кримінальній сфері. Обговорили та порівняли сутність каральної та відновної парадигми у правосудді, визначили переваги погляду з точки зову відновного правосуддя.
Обговорили медіацію у кримінальних справах (програми примирення між правопорушником та потерпілим), як одного із способів задовольнити потреби потерпілого, вичерпати кримінальний конфлікт, створити умови для відшкодування шкоди, завданої злочином та відновитися сторонам.
Дискусію викликали питання: чим відрізняється медіація у кримінальних справах від медіації в цивільному судочинстві, третейського суду та інших альтернативних способів вирішення спорів; в чому її перевага.
Учасники заняття ознайомилися із існуючим досвідом впровадження медіації в Україні та Миколаївській області. А саме, їм надано інформацію про алгоритм виконання спільного наказу Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України (офісу Генерального прокурора) від 21.01.2019 № 172/5/10 «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», Механізм впровадження відновного правосуддя у кримінальному впровадженні в суді першої інстанції.
На занятті було приведено приклади окремих кейсів пілотного проекту щодо досудового урегулювання справ відносно нетяжких правопорушень, учинених підлітками, що реалізується в Миколаївській області.
З учасниками обговорені шляхи співпраці ГФ «Сокіл» та ВБО «Ініціатива заради життя» в напрямку інформування населення щодо можливостей медіації у вирішення спорів, в т.ч. за участю неповнолітніх.