Миколаївським центром соціальних служб для практичних психологів, фахівців соціальної роботи міських та районних центрів ЦССМ 30.09-01.10.2021 було проведено обласний семінар «Організація роботи щодо протидії домашньому насильству». У якості тренерок були запрошені виконавча директорка Всеукраїнської благодійної організації «Ініціатива заради життя» Лапшина Вікторія, голова правління громадської організації «Асоціація психологів та психотерапевтів в Україні» Мороз Руслана, членкіня ГО «Асоціація професійного розвитку психологів та психотерапевтів в Україні» Федорчук Вікторія, які є, крім іншого, учасницями проекту «Покращення доступу до системи охорони здоров’я і поліпшення якості медичної та соціальної допомоги в області психічного здоров’я». Проект реалізується з вересня 2021 р. за сприяння міністерства закордонних справ Польщі та Карітас Варшавсько-Празької єпархії.

Це перший семінар з підготовки спеціалістів, що, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України №1434 від 01.10.2018 «Про запобігання та протидію домашньому насильству» з винуватцями домашнього насильства, проводитимуть комплекс заходів за результатами оцінки ризиків, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної моделі поведінки у відносинах, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов’язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків.

На семінарі учасники й учасниці виявляли власні стереотипи гендерної поведінки, знайомились з циклом та етапами насильства, стратегіями виходу з кола насильства, поглиблювали знання щодо трикутника Карпмана як центрального елементу насильницької взаємодії, формували й відпрацьовували навички проведення вправ і технік, що використовуються на етапах індивідуальної та групової роботи з кривдниками. Важливим елементом роботи фахівців з проведення корекційної роботи з кривдниками є проведення психодіагностичної роботи з метою виявлення негативних чинників, що унеможливлюватимуть чи суттєво знижуватимуть результативність проведення комплексу корекційних заходів. На тренінгу учасники знайомились з ознаками гніву та способами його вимірювання, загальними рисами агресорів, арсеналом їх маніпулятивних прийомів для своєчасного розпізнавання та роботи з ними, Особливості роботи з кривдниками з межовими психічними розладами, а також обговорювали перелік категорій осіб, яким не рекомендована програма для кривдників.

Наступним кроком проведення навчання фахівців для проведення корекційної роботи з кривдниками є навчання формуванню у кривдника відповідального ставлення до власної поведінки та її наслідків для себе та членів сім’ї; сприяння зміні насильницької поведінки кривдника та формування у кривдника нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках.

Учасники обласного семінару висловили мотиваційну готовність до продовження навчання проведенню корекційної роботи з винуватцями домашнього насильства та сприяння засвоєнню ними моделі сімейного життя на засадах гендерної рівності, взаєморозуміння, взаємоповаги і дотримання прав усіх членів родини.